ogrodzenia-jaroslaw.pl

Bramy wjazdowe

Każde ogrodzenie musi posiadać elementy pozwalające na ich otwarcie. W końcu nie chcemy odcinać się od świata na stałe, a wejście i wyjście z posesji jest konieczne. Mówiąc nieco prostszym językiem, potrzeba na nam jest po prostu brama wjazdowa do naszej posesji i jakaś furtka, chociaż akurat furtkami nie będziemy się tutaj zajmować. Jest to temat na inną okazję. Typów samych bram może być bardzo dużo i chociaż ogólnie nie są to skomplikowane konstrukcje, mają swoje wadu i zalety, których trzeba być świadomym.

Typy bram wjazdowych

1Zdecydowanie najbardziej klasycznym chociaż na dzisiaj niespecjalnie popularnym rozwiązaniem są bramy jednoskrzydłowe rozwierane. Taka brama posiada jedno skrzydło przymocowane na zawiasach z jednej strony do słupka i na tych zawiasach się wychyla. Przęsła takich bram ze względu na wytrzymałość materiałów nie mogą być za duże, a mimo to są ciężkie i nieporęczne. Jeśli trzeba przejechać czymś większym, stosuje się bramy dwuskrzydłowe, których skrzydła łączą się w środku i tam pojawia się zwykle jakiś zamek. Poważnym problemem z takimi bramami jest konieczność zapewnienia dużej ilości wolnego miejsca tak, by skrzydła bramy mogły się wychylać i w ten sposób brama mogła się otwierać. W zimie wymaga to na przykład odśnieżenia sporej powierzchni podjazdu. Bramy tego typu mogą zostać oczywiście zautomatyzowane. Mocuje się wtedy do nich siłowniki, które bramę otwierają lub zamykają po uruchomieniu mechanizmu. Tego typu rozwiązania stosuje się raczej tylko wtedy, kiedy wolnej przestrzeni jest naprawdę dużo lub podjazd jest bardzo wąski i nie można efektywnie wykorzystywać bram przesuwanych.

Standardem w dzisiejszych czasach są właśnie bramy przesuwane. Składają się z jednego lub rzadziej z dwóch skrzydeł umieszczonych na specjalnej konstrukcji pozwalającej im przesuwać się wzdłuż ogrodzenia. Największą zaletą takiej bramy jest to, że jej skrzydło nie zajmuje dużo miejsca i nie potrzebuje przestrzeni dla ruchu. Jej ograniczeniem jest tylko to, że musi mieć odcinek płotu równy swojej długości zaraz przy bramie, by móc się spokojnie przesunąć. Czasami takie wysuniecie może blokować furtkę. Stosowanie symetrycznych skrzydeł zmniejsza wymagana długość ogrodzenia po każdej stronie światła bramy.

Bramy przesuwane mogą się przesuwać z wykorzystaniem kilku rodzajów mechanizmów. Ze względu na swoją cenę i wytrzymałość bardzo często wykorzystywany jest mechanizm szynowy. Brama ustawiona jest na specjalnej szynie umieszczonej na ziemi, po której się porusza niczym pociąg po torach. Problemem tego rozwiązania jest oczywiście kwestia zanieczyszczenia szyny. Trzeba ją regularnie oczyszczać, a w zimie wskazane jest jej ogrzewanie, by nie powstawały tam bryły lodu. Alternatywą dla tej technologii są bramy samonośne. Jest to opcja bardzo dobra, ponieważ brama znajduje się 5-8 centymetrów nad ziemią, ale konieczne jest wtedy zastosowanie specjalnej przeciwwagi w skrzydle bramy, co w praktyce polega na jego wydłużeniu o około 30%.

Scroll To Top