ogrodzenia-jaroslaw.pl

Dlaczego w innych krajach nie stawia się ogrodzeń?

Ogrodzenia towarzyszą człowiekowi już od wielu lat, a pierwsze z nich pojawiły się jeszcze przed ogrodzenia-z-kamienia-przez-dziurke_1676801naszą erą. W dawnych czasach były to przeważnie potężne mury, które miały za zadanie wyznaczać terytorium danego miasta, a także powstawały w celach obronnych. Wszystkie ogrodzenia łączy jedna funkcja – chęć prywatności o odgrodzenia się od sąsiadów.

Dlaczego stawiamy ogrodzenia?

W dzisiejszych czasach ogrodzenia znajdziemy nie tylko przy zabytkowych budowlach, lecz również w firmach, zakładach, a przede wszystkim w prywatnych domach. Stały się one czymś powszechnym na tyle, iż budując dom lub firmę, od razu planujemy postawienie ogrodzenia.

Przede wszystkim chodzi nam o bezpieczeństwo – każdy z nas chce w ten sposób ochronić swój dobytek i skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Bardzo ważne jest dla nas również poczucie prywatności – stawiając ogrodzenie przy naszym domu, wyraźnie zaznaczamy, iż nie zależy nam na nieproszonym towarzystwie.

Wiele osób w dzisiejszych czasach buduje swoje domy na obrzeżach miast oraz wsiach, gdzie wokoło pełno roślinności i lasów. W takiej sytuacji stawiamy często ogrodzenia, aby uchronić się przed nieproszonymi gośćmi…w postaci zwierząt. Może brzmi to dosyć niewiarygodnie, lecz takie zwierzęta, jak dziki, lisy, czy sarny często nawiedzają okoliczne domy w poszukiwaniu jedzenia, stwarzając zagrożenie dla domowników, jak również dla samych siebie.

W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii i budownictwa mamy do wyboru wiele oryginalnych rozwiązań, dzięki którym ogrodzenie będzie pełniło nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną – wykonane są z różnych rodzajów tworzyw, o rozmaitych barwach i kształtach, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi.

3Dlaczego w innych krajach nie spotkamy tylu ogrodzeń, co w Polsce?

Podróżując po innych krajach, czy kontynentach możemy wyraźnie zauważyć, że w niektórych miejscach ciężko byłoby nam znaleźć tak dużą ilość ogrodzeń wokół prywatnych posesji, czy firm. Być może jest to spowodowane mniejszą ilością włamań, a także większym bezpieczeństwem, panującym w innych krajach. Na przykład mieszkańcy Europy Zachodniej mają do siebie o wiele większe zaufanie, nie czują więc potrzeby odgradzania się od siebie i ukrywania tego, co posiadają.

Ludzie żyjący w innych krajach mają też inną mentalność – są bardziej otwarci na innych ludzi i bardziej towarzyscy, na przykład w krajach Południowej Europy – tam normą jest „dom otwarty”, w którym każdego dnia spotyka się wiele ludzi – po co więc mieliby inwestować w ogrodzenie?

W Polsce często też ogradzamy własne działki, aby wyraźnie zaznaczyć, który teren jest nasz, a który naszego sąsiada – niestety wiele osób jest dziś bardzo roszczeniowych i potrafi pokłócić się z nami nawet o najmniejszy kawałek ziemi. Oczywiście, że w każdym kraju znajdą się takie przypadki, jednak u naszych zachodnich sąsiadów nie spotykamy się z tym na co dzień. Ogólnie panują zasady wzajemnej pomocy, a także szacunku, którego u nas niestety często brakuje.

To, czy w danym kraju istnieje w ogóle możliwość postawienia ogrodzenia, reguluje ustawa Prawo Budowlane. W niektórych krajach możemy bowiem doczytać się, że nie jest to możliwe na przykład ze względu na ukształtowanie terenu.

W wielu krajach ludzie nie czują nawet potrzeby, aby podglądać swoich sąsiadów – nie powstaje więc tu żaden dyskomfort z powodu braku prywatności. Wiele osób buduje nawet domy lub firmy, które są całe przeszklone i mimo to mogą cieszyć się swobodą i nie czuć skrępowania. U nas niestety, jak to się mówi, wciąż jeden zagląda drugiemu do garnka. Nic więc dziwnego, że stawiamy wysokie ogrodzenia, aby uniemożliwić wtargnięcie w naszą prywatność.

Scroll To Top