ogrodzenia-jaroslaw.pl

Ogrodzenie działki

Pewnie już nie raz spotkaliśmy się ze stwierdzeniem: wolność Tomku w swoim Domku. Ale niestety musimy pamiętać, że o ile to stwierdzenie przekazuje pewną rację i prawdę to jednak tylko, gdy chodzi o domek. A jak już weźmiemy pod uwagę naszą działkę, a dokładnie jej granicę nie będziemy mogli sobie robić tego na czym będzie nam zależeć. Musimy pamiętać, że to miejsce, które jest naszą granicą jest również granicą naszego sąsiada i tutaj będzie trzeba się odwołać do obowiązujących przepisów prawa, które będą dla nas pewną podpowiedzią jak sobie z tym rozgraniczeniem działki poradzić, by zarówno Wilk był syty jak i owca cała.

ogrodzenia-z-kamienia-kamien-na_1676830Ogrodzenie działki

Przygotowanie ogrodzenia to sprawa praktyczna i dlatego warto się nad tym elementem dobrze zastanowić szukając takich rozwiązań, które dobrze się sprawdza. Nie zapominajmy jednak o tym, że chodzi o wspólną sprawę naszą i sąsiada, dlatego należy podjąć dążenia do tego, by ustalić jak to ogrodzenie będzie kształtowane. Podstawowe przepisy w tym zakresie przynosi nam Kodeks Cywilny, gdzie w części odnoszącej się do prawa rzeczowego mamy również odniesienie do podziału gruntów i przygotowywania ogrodzenia, które można przygotować na swojej działce, należy więc Kodeks Cywilny potraktować jako ten podstawowy dokument, który będzie sankcjonował współpracę z sąsiadem również w zakresie przygotowania ogrodzenia na swoim terenie.

Oczywiście warto także pomyśleć o aspektach praktycznych, które mają swoje istotne znaczenie i odnoszą się między innymi do estetyki tej konstrukcji jaką będziemy chcieli sobie przygotować. Tutaj również ważna będzie współpraca z sąsiadem, z którym warto dojść do porozumienia co do tego jak wyglądać ma ogrodzenie, tka byśmy mieli odpowiednie kosztowo rozwiązanie. Oczywiście ogrodzenie jest elementem, który ma znaczenie dla nas jak i dla naszego sąsiada, dlatego podział kosztów tutaj powinien być oczywisty i nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem to coś zupełnie normalnego.

Istotne uwarunkowania prawneogrodzenia-z-kamienia-ulozony-w_1042820

Musimy jednak pamiętać, że niestety nasze prawo nie idzie nam na rękę i te obowiązki jakie będziemy musieli spełnić nie zakończą się na kwestiach związanych z realizowaniem ogrodzenia pod kątem jego estetyki. Nie wystarczy dogadać się z sąsiadem i wziąć pod uwagę przepisów prawa cywilnego, by już mieć wszystko z głowy i cieszyć się udanym ogrodzeniem wyraźnie wydzielającym naszą działkę. Tych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę będzie jednak nieco więcej. Musimy między innymi wziąć pod uwagę ustawę o drogach publicznych, która będzie wskazywać na to jak wygląda usytuowanie naszego ogrodzenia w stosunku do drogi, obok której będzie się ono znajdować. i tak na terenie zabudowanym dostaniemy dokładnie odległość ogrodzenia od rodzaju drogi, której będzie dotyczyło.
Istotne uwarunkowania prawne przynoszą nam również Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, który w poszczególnych dokumentach przygotowuje warunki odnoszące się między innymi do warunków zabudowy. Należy zwrócić uwagę na te przepisy, ponieważ mogą one mieć istotny wpływ na to jak dane ogrodzenie powinno wyglądać. Nie możemy zapominać, że są takie elementy, na które trzeba zwracać uwagę, które mogą również nawiązywać do formy ogrodzenia między innymi miejscowy plan zagospodarowania biorący pod uwagę to jak wyglądać mogą pod kątem estetycznym przygotowywane na danym terenie elementy. Dlatego wśród tych ustaw, które powinniśmy brać pod uwagę musza znajdować się również te, które traktują na temat gospodarki przestrzennej oraz ustawa prawo budowlane, która jest ogólnym dokumentem uszczegółowionym przez rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Jeśli uda się nam wziąć pod uwagę te wszystkie elementy możemy oczekiwać, że uda się zrealizować udane ogrodzenie.

Scroll To Top