ogrodzenia-jaroslaw.pl

Technologie inteligentne w domu i przy ogrodzeniu

2Technologie inteligentne to nazwa marketingowa i nie należy jej traktować zbyt poważnie. Inteligencja w tym wypadku nie oznacza, że posiadane przez nas technologie będą w stanie myśleć za siebie i same podejmować decyzje. Ich istnienie i działanie związane jest raczej z tym, że nasze decyzje mogą być prowadzane w życie bardziej efektywnie i do tego jesteśmy teraz w stanie programować nasze decyzje w taki sposób, że ich wykonanie zależne jest od spełnienia szeregu warunków, jakie wcześniej dokładnie zaprogramujemy. Możliwości inteligentnych domów wyposażonych w Internet rzeczy są naprawdę imponujące, chociaż niestety nie brakuje także poważnych problemów.

Piękne i imponujące ogrodzenie działki dobrze komponuje się z równie nowoczesnym domem. Chodzi tu jednak nie tylko o wymienione już, inteligentne rozwiązania, takie jak zdalnie sterowane opcje. O nowoczesności domu może świadczyć nawet dach – choć to dość zaskakujące. Już sam nietypowy kształt dachu może wpływać całkowity wygląd domu, co potwierdza autor strony. Rozwój inteligentnych technologii z pewnością w ciągu kilku lat rozwinie się jeszcze bardziej i być może już wkrótce nasze domy staną się „inteligentne” od piwnicy aż po sam dach. Kwestia zabezpieczeń takich systemów prędzej czy później zostanie rozwiązana, dzięki czemu nasz dom stanie się bezpieczny, nie tylko dzięki solidnemu ogrodzeniu.

Od automatycznej bramy po zdalnie sterowaną klimatyzację

Rozwój technologii ma zawsze za zadanie ułatwienie nam codziennego życia. Wszystko zaczęło się od rzeczy bardzo prostej, jaką był pilot do bramy i do drzwi garażowych. Są to rozwiązania już bardzo stare. Bez wychodzenia z samochodu naciskamy guzik, brama czy drzwi się otwierają i nie musimy się męczyć i moknąć, jeśli akurat pada. Sprawa idealna. Czemu by nie zastosować podobnych rozwiązań w przypadku innych elementów naszego domu?

Przez bardzo długi czas odpowiedź była bardzo prosta, ponieważ nasza technologia była dalece images-1niewystarczająca, by sobie poradzić z jakimikolwiek bardziej zaawansowanymi funkcjami. Szczytem innowacyjności były specjalne wyłączniki do światła, które aktywowały się przez klaśnięcia. Co ciekawe, rozwój technologii szedł właśnie po torach wytyczonych przez ten jeden element. W dzisiejszych czasach inteligentne mechanizmy włączania i wyłączania światła pozwalają nam na dokładne kontrolowanie wszystkich świateł w domu posiadających odpowiedni osprzęt zaledwie za pomocą naszego smartfona. Możemy sobie przypomnieć w pracy, że zostawiliśmy gdzieś zapalone światło i zgasić je telefonem. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Nowe technologie inteligentne potrafią jednak zrobić znacznie więcej i być dużo bardziej użyteczne, a nawet ekonomiczne. Najlepszym przykładem jest tutaj programowanie ogrzewania domu. Wielu z nas przestaje ogrzewać dom w chwili, kiedy domownicy opuszczają go rano i zaczyna grzać dopiero wieczorem, kiedy do niego wracają. Jest to sensowne i oszczędne, ale niewygodne, ponieważ wraca się do zimnego, wychłodzonego domu, nawet jeśli tylko zmniejszyliśmy ogrzewanie, a nie je wyłączyliśmy całkowicie. Stosując technologię inteligentną można ustawić system tak, by w czasie naszej nieobecności obniżył temperaturę domu do określonego poziomu minimalnego, po czym zaczął nagrzewać dom przed przyjściem domowników. Może to być ustawione automatycznie, ale można początek ogrzewania uruchomić zdalnie, kiedy będziemy już w drodze do domu.

Jeśli chodzi o problemy z takimi systemami, na dzisiaj największym kłopotem jest kwestia zabezpieczeń. Wielu producentów tanich wersji inteligentnego sprzętu nie zabezpiecza go prawie wcale, przez co włamanie się do domowych systemów z zewnątrz jest stosunkowo proste.

Scroll To Top